Co powinna zawierać wyprawka do żłobka?

Dziecko uczęszczające do żłobka potrzebuje wyprawki. Wyprawka to te wszystkie rzeczy, które są niezbędne do prawidłowej pielęgnacji dziecka w żłobku. Najczęściej na wyprawkę składają się pieluchy, kremy, odzież na zmianę. Obowiązkowe jest również obuwie zamienne. Na tym jednak zawartość wyprawki się nie kończy. O czym należy pamiętać przygotowując wyprawkę do żłobka?

Wyprawka krok po kroku

Decydując się na skorzystanie z opieki konkretnego żłobka warto zadać pytanie o to, co powinna zawierać wyprawka naszej pociechy. Dlaczego? Ponieważ placówki posiadają w tym zakresie pełną dowolność. Podczas gdy jedna placówka będzie wymagała przygotowania pieluch, piżamki, chusteczek nawilżanych, kremu, odzieży zmiennej, worków na czystą i brudną odzież, inna może oczekiwać do rodziców (lub opiekunów prawnych dziecka) wyłącznie dostarczenia pieluch i odzieży na zmianę.

Co ważne, zakres wyprawki może się zmieniać adekwatnie do pór roku. W sezonie letnim rodzice mogą się spodziewać prośby o uzupełnienie wyprawki swoich pociech o czapki z daszkiem, kremy z filtrem i preparaty odstraszające komary i kleszcze. W sezonie zimowym obowiązkowym elementem wyprawki może być krem ochronny.

Jak przygotować wyprawkę?

W małym kameralnym żłobku, do którego uczęszcza garstka dzieci opiekunki z łatwością rozpoznają części garderoby maluchów, jednak w większej placówce odłożenie odzieży do właściwego worka/półki może być problematyczne. Aby uniknąć problemów z gubiącymi się koszulkami czy spodenkami odzież dziecka warto podpisać. W tym celu możemy wykorzystać wewnętrzne metki tekstylne. Warto również pamiętać o podpisywaniu wszystkich artykułów higienicznych, które przekazujemy/pozostawiamy na terenie placówki. W tym przypadku doskonale sprawdzi się permanentny marker.

Jeśli nasze dziecko cierpi na alergie skórne lub źle toleruje określone środki higieny – mydło, chusteczki nawilżające, kremy – należy o tym poinformować pracowników placówki, a w wyprawce uwzględnić bezpieczny dla dziecka zamiennik.