Sensoplastyka: Definicja, Wady i Zalety, Wpływ na rozwój dziecka

Zajęcia z sensoplastyki cieszą się dużym zainteresowaniem rodziców, a nierzadko również stanowią argument przemawiający za wyborem konkretnej placówki. Czym jest sensoplastyka? Jak wpływa na rozwój najmłodszych? Czy z jej zalet możemy korzystać w domowym zaciszu?

Sensoplastyka to zajęcia rozwojowe polegające na wspieraniu samodzielności i kreatywności dzieci. Podczas zajęć dzieci mają styczność z mnogością faktur, kolorów i materiałów, które poznają i wykorzystują do aktywizującej zabawy. Jedną z podstawowych zalet sensoplastyki jest swoboda z jaką dzieci mogą operować danymi produktami bawiąc się, ucząc i brudząc do woli.

Jakie zasady obowiązują podczas zajęć sensoplastyki?

Oglądając zdjęcia z zajęć sensoplastyki można dojść do przekonania, że mamy do czynienia z chaosem, a nie zorganizowanymi zajęciami. I po części tak jest, ale nie zupełnie.

Podczas zajęć dzieci:

  • stykają się wyłącznie z bezpiecznymi produktami spożywczymi, dzięki czemu możemy ograniczyć liczbę nakazów i zakazów do minimum uwalniając tym samym wyobraźnię i kreatywność dziecka,
  • pracują w specjalnie przygotowanej w tym celu przestrzeni, w ramach której nie boimy się, że coś się wybrudzi,
  • pracują w odzieży przeznaczonej do wybrudzenia, nie korzystamy z fartuchów oraz odzieży ochronnej, która mogłaby krępować ruchy i ekspresję dziecka,
  • nie muszą się śpieszyć, nikt ich nie pogania,
  • uczą się nazywać emocje i sytuacje, jak również funkcjonować w ramach jasno określonych granic.

Ważną cechą sensoplastiki, o której już wcześniej wspominaliśmy jest swoboda. Zamiast realizować konkretną pracę plastyczną zadajemy dzieciom pytania, na które najmłodsi mają odpowiedzieć wykorzystując w tym celu narzędzia sensoplastyki. Oczywiście stopień trudności pytań każdorazowo dostosowujemy do wieku dzieci oraz ich możliwości poznawczych, tak aby stymulować dalszy rozwój, jednocześnie nie stwarzając sytuacji, w której dziecko wycofuje się z realizacji celu zajęć, który jest dla niego niezrozumiały.

Sensoplastyka w domu

Wielu rodziców zastanawia się nad możliwością realizacji zabaw sensoplastycznych w domu. O ile organizacja zajęć z sensoplastyki sensu stricte bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego jest niemożliwa, o tyle zabawa z materiałami charakterystycznymi dla sensoplastyki to doskonały pomysł na stymulowanie rozwoju dziecka, przede wszystkim w zakresie integracji sensorycznej. Co ważne, nie musimy sięgać po sensoplastykę, aby wspierać funkcje poznawcze. Wspólne pieczenie i dekorowanie ciastek czy przygotowywanie innych deserów to dla dzieci wielka frajda, a jednocześnie okazja do rozwoju sensorycznego – poznawania kolorów, faktur, smaków i zapachów.