Kiedy zapisać dziecko do żłobka?

Planując zapisanie dziecka do żłobka prywatnego należy pamiętać o tym, że niektóre placówki szczycą się długimi listami oczekujących. W praktyce oznacza to, że do żłobka dziecko powinniśmy zapisać z dużym wyprzedzeniem. W przeciwnym wypadku może się okazać, że placówka nie będzie w stanie przyjąć dziecka w dogodnym dla nas terminie i zamiast trafić bezpośrednio do żłobka docelowego dziecko będzie musiało uczęszczać do innej placówki lub pozostać pod opieką prywatnej opiekunki.

Powszechnie uznaje się, że rok to minimalny czas wyprzedzenia, z jakim powinniśmy podjąć decyzję o wyborze placówki opiekuńczo-wychowawczej i wpisać dziecko na listę kandydatów. W przypadku mam decydujących się na skorzystanie z rocznego urlopu macierzyńskiego oznacza to, że dziecko powinno zostać zapisane do placówki bezpośrednio po urodzeniu. A co w sytuacji, w której się zagapimy?

Rosnąca liczba placówek prywatnych rozładowuje kolejki na listach oczekujących

Z mniejszą lub większą ochotą młode mamy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego wracają do pracy. To powoduje coraz większe zapotrzebowanie na placówki opiekuńczo-wychowawcze kierujące swoje usługi do najmłodszych. Rokrocznie na rynku pojawia się ich coraz więcej. Coraz lepsze przygotowanie właścicieli żłobków oraz kadry opiekuńczej sprawia, że nowopowstałe prywatne żłobki oferują wysoką jakość opieki, dzięki czemu z łatwością utrzymują się na rynku zapewniając miejsca dla coraz większej liczby dzieci w wieku do 12 miesięcy, rzadziej młodszych. Dlaczego o tym piszemy?

Rodzice, którzy się zagapili i nie zapisali swojej pociechy do żłobka odpowiednio wcześnie nie muszą się więcej martwić o to, że dziecko nie trafi do dobrej placówki. Wraz ze wzrostem liczby świetnie prosperujących żłobków prywatnych skracają się listy oczekujących, a dzieci są przyjmowane do placówek niemal od ręki. Oczywiście w placówkach z polecenia o miejsce wciąż trudno, ale kontakt ze żłobkiem na kilka miesięcy przed planowanym zakończeniem urlopu macierzyńskiego powinien być wystarczający, aby zapewnić dziecku miejsce w wybranym żłobku.

Czy warto zapisywać do żłobka dzieci starsze?

Przed dylematem dotyczącym zapisania pociechy do żłobka stają rodzice, których dziecko ukończyło już 18 miesiąc życia. Wydaje się, że to za późno, żeby zapisać dziecko do żłobka i w takiej sytuacji najlepiej skorzystać z prywatnej opieki, aż do momentu, w którym dziecko będzie się kwalifikowało do rozpoczęcia nauki w przedszkolu. W praktyce prywatne żłobki są otwarte na przyjęcia także starszych dzieci, dlatego warto skontaktować się z wybraną placówką za każdym razem, kiedy pojawia się potrzeba skorzystania z organizowanej opieki dla dziecka poniżej 3 roku życia.